کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد ”

تعریف کوچینگ از نگاه فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF

سلام، ایمان بهنام هستم به بخش خدمات کوچینگ در وبسایتم خوش آمدی در اینجا میخوام بهت توضیح بدم که خدمات کوچینگ من چی هست و من دقیقا برای شما چه کاری انجام میدهم … 

اگر بخوام کوچینگ رو از دیدگاه و زبان خودم بگم به بیان ساده تر ، کوچینگ در مورد بهبود و رفاه یک فرد است. من یک محیط راحت ، ایمن و محرمانه را فراهم می کنم که در آن می توانید آزادانه صحبت کنید ، رویاها و امیدها ، نقاط قوت و ضعف خود را کشف کنید ، برنده شوید و خوشحالی کنید ، اهداف و برنامه هایی تعیین کنید ، آزمایش کنید ، آسیب پذیر ، خلاق و باز باشید.

من با تمرکز کامل در کنار شمام که بتونم ازتون سؤالات درست و همگام با هدفتون بپرسم، عمیقا به آنچه می گویید و به آنچه نمی گویید، گوش بدم، بازخورد و بازتاب بهتون بدهم و به چالش بکشونمتون تا به الهامات و نتایج جدید و قدرتمندتر دست پیدا کنید.

من در مسیر فرآیند کشف خودت و هم ترازی و تعادل در اقداماتت در کنارتم تا بتونی در زندگی و کسب و کارت به بهترین شکل تصمیم گیری و عمل کنی.

و در آخر در راهی که با هم میریم مطمئن میشم نسبت به هدفت مسئول و پاسخگو باشی تا مطمئن بشم در روند تغییر و رشد پایدار هستی.

کوچینگ برای چه کسانی است ؟

بسیاری از ما در یک نقطه خاص در زندگی خود با یک موقعیت یا چالشی روبرو می‌شویم که از حد توان و تفکری بیشتر از آنچه که در آن لحظه می‌توانیم انجام دهیم، نیاز دارد.

این موقعیت و یا چالش میتونه یک تغییر اساسی در زندگی شخصی یا حرفه ای، از دست دادن شغل و یا فردی مهم، پایان یک رابطه، مهاجرت به یک کشور دیگه، تولد یک فرزند یا حتی تغییر شغل باشه. و یا موقعیتی که نیاز به تصمیم گیری و یا حتی انجام کار یا بدست آوردن هدفی باشه و اگر بخوام به طور خلاصه بگم هر موقعیت چالش یا هدفی که از حال به آینده باشه…

در چنین شرایطی ممکنه نگه داشتن زندگی در شرایط عادی سخت باشه و یا تصمیم گیری و اقدام برای این شرایط دشوار باشه. ممکنه ما در رفتار کمال گرای خودمون گیر کنیم که باعث نارضایتی و ناتوانی در رشد و توسعه پتانسیل های خودمون بشه و از خوشحالی و لذت بردن از زندگیمون دور بشیم.
من میتونم همراهیتون کنم که در این چالش ها و موقعیت ها هر چشم انداز و هدفتی که در زندگی خودتون میگذارید را بدست بیاورید، خودآگاهی را در خودتون رشد و توسعه بدهید و رویاهای خودتون رو کشف کنید و اهدافتون رو در جهت تغییری پایدار به سمت زندگی ای با رضایت و شادکامی، موفقیت و تحقق خواسته ها در زندگی و کسب و کار ترسیم کنید.
درست مثل بخش قبل ( کوچینگ برای افراد )، شرکت ها و تیم ها نیز با چالش هایی روبرو هستند که بر عملکردشان تاثیر می گذارد.
این چالش ها میتونه تغییرات سریع از نظر اقلیم سیاسی و یا مالی یا شرایط خاص در محیط تجارت، کوچک سازی سازمان یا کسب و کار، تغییر ساختار یا سایر تغییرات سازمانی باشد. امروزه خیلی از شرکت ها نیز با مشکلاتی از قبیل سیستم سازی صحیح، نگهداری کارمندان با استعداد، فشار کاری بر روی مدیران و کارمندان، کمبود دانش در مورد ارتباط برقرار کردن در سازمان، حس نا امنی شغلی در منابع انسانی سازمان و چالش هایی از این قبیل مواجه هستند.
در بخش مدیران یک سازمان و یا شرکت در بخشی افزایش تقاضای شغل و رقابت و در بخش دیگر نیز استفاده از مهارت های رهبری یا ابزار های ارتباطی لازم است که بسته به شرایط و زمان از طریق آموزش و یا تجربه به دست نمی آیند، در این زمان ها همراهی یک کوچ در کنار مدیر میتواند نتایج قدرتمند تری به همراه داشته باشد

در بخش تیم های کاری کوچینگ می تواند به تیم ها کمک کند تا بینش، انگیزه و اهداف مشترک را برای پیشرفت و همچنین راهکارهایی برای موفقیت بیشتر در کنار هم شناسایی کنند.

کوچینگ همچنین می تواند به رهبران در توسعه مهارت های لازم برای تأثیر ، انگیزه و هدایت مؤثر تیم های خود کمک کند.

کوچینگ چگونه کمک می‌کند ؟

کوچینگ در سطوح مختلفی انجام می‌شود و روش ها ، سرعت و نتیجه روند بسیار به نیازهای خاص شما بستگی دارد.

صرف نظر از سطح و عمق تغییر و پیشرفت مورد نظر ، کوچینگ:

 • باعث افزایش آگاهی و درک شما از خود و دیگران می شود
 • آنچه را که واقعاً می خواهید ، چه چیزی شما را هدایت می کند و چه چیزی شما را عقب نگه می دارد ، کاوش می کند
 • ذهن شما را برای فرصت های جدید باز می کند
 • به شما کمک می کند اهدافی را تعیین کنید که شما را به آنچه در زندگی و حرفه خود واقعاً می خواهید نزدیک کنید
 • اکتشاف و مقابله با ترس و موانع دیگر در راه شما
 • درک شما از خود و دیگران ، از محیط و وقایع زندگی شما را تغییر می دهد
 • تغییرات پایدار در رفتار شما را به شما معرفی می کند که شما را به زندگی خود نزدیک تر می کند که چه چیزی داشته باشید و شخصی که باید باشد.

مکان و محیط جلسات کوچینگ کجا و چگونه است ؟

جلسات کوچینگ به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار میگردد که مراجع در انتخاب آن کاملاً حق انتخاب دارد.

جلسات کوچینگ حضوری را میتوان:

 • در دفتر کار کوچ
 • دفتر کار مراجع ( برای تسهیل در رفت آمد و ذخیره کردن زمان مراجع )
 • کافی شاپ یا لابی هتل
 • و یا حتی در حال قدم زدن و پیاده روی در طبیعت

نیز میتوان برگزار کرد.

جلسات حضوری به دلیل رو برو بودن با کوچ باعث میشه مراجع تمرکز بیشتری داشته باشه و تعهد های قوی تری رو اعمال کنه و از نگاه دیگر به دلیل حضوری بودن و کوچ میتونه از روی زبان بدن و ریتم گفت و گو بازخورد های قوی تر به مراجع بده .

جلسات غیر حضوری کوچینگ را به صورت:

 • تلفنی
 • آنلاین از طریق تصویری ( اسکایپ )
 • تلفن های اینترنتی ( تلگرام، واتس اپ، وایبر )

میتوان برگزار کرد.

کوچینگ آنلاین یکی از پر طرفدارترین بازارهای این حوزه از خدمات را در دنیا است و زمان و هزینه کمتری برای مراجع در زمینه رفت آمد دارد.

بیشتر مشتریان و مراجعین من در سراسر ایران ( اصفهان، قم، مشهد، سبزوار، اهواز، شیراز، و… ) از این سبک خدمات استفاده میکنند

بارگذاری...

تفاوت های کوچینگ با سایر رشته های مشابه

تفاوت آموزش و تعلیم با کوچینگ چیست؟

در آموزش و تعلیم، ما آموزگاری خبره در اختیار داریم که دانش خود را به دانش‌آموزان تزریق می‌کند.

در فرایند آموزش، درست مانند کوچینگ، معلمان نمونه از شیوه‌های آموزشی مشارکتی و تعاملی استفاده می‌کنند؛ اما تفاوت اینجاست که فاصله دانشِ معلم با دانش‌آموز بسیار زیاد است و «جواب درست» همواره در اختیار معلمان است!

کوچ‌ها متخصص نیستند و آموزشی به افراد ارائه نمی‌دهند، اما آموزگاران، متخصصینی هستند که دانش خود را در اختیار شاگردان قرار می‌دهند و درصد مشارکت دانش آموز در پروسه آموزش نیز کمتر از آموزگار خود است.

آموزگاران افرادی هستند که پاسخ صحیح بسیاری از مسائل را می‌دانند و آن پاسخ‌ها را به افراد یاد می‌دهند اما کوچ‌ها به افراد کمک می‌کنند تا خودشان پاسخ بسیاری از مسائل را از درون خود پیدا کنند و درصد مشارکت مراجعه‌کننده در کوچینگ بیشتر از کوچ است.

تفاوت منتورینگ با کوچینگ چیست؟

منتورینگ شباهت زیادی به کوچینگ دارد. مرشد راهنمایی ا‌ست که با کمک‌کردن به افراد، سرعت آنها را در یادگیری و پیشرفت افزایش می‌دهد.

در کسب‌و‌کارهای پیشرو، افرادی را در سمت منتور منصوب می‌کنند. این راهنمایان عضوی از زنجیره مدیریت شرکت نیستند و می‌توانید با خیالی آسوده از بینش‌های آنها استفاده کنید.

 این افراد (منتورها) معمولا بسیار با‌تجربه‌اند و درزمینه کسب‌و‌کار تخصص بسیار زیادی دارند.

رابطه منتورینگ معمولا بر آینده، پیشرفت شغلی و گشایش افق‌های بینش کارمندان متمرکز است. در مقابل، کوچینگ بیشتر بر «اینجا و اکنون» و حل مشکلات و مسائل امروز تمرکز دارد.

منتورینگ کاری شبیه کوچینگ است اما تفاوت‌هایی میان این دو وجود دارد. در حقیقت منتور نقش یک رهبر را بازی می‌کند که با اطلاعات تخصصی و تجربیات خود به مراجعه‌کننده کمک می‌کند که سریع‌تر به پاسخ‌ها و پیشرفت در مساله مورد نظر خود برسد. یعنی منتور‌ها تجربه خود را نیز با مراجعه‌کننده سهیم می‌شوند.

در پروسه منتورینگ نقش منتور می‌تواند بنا بر نیاز مراجعه‌کننده تغییر کند، یعنی گاهی مشاور، گاهی کوچ، گاهی یک دوست مشوق و گاهی آموزگار باشد ولی در کوچینگ نقش یک کوچ همیشه ثابت است.

منتور کسی است که پیش از شما تجربیاتی پیدا کرده، با اتفاقات مثبت و منفی مواجه شده و یک چشم انداز کلی نسبت به راه های موفقیت و شکست دارد. عموماً سن این افراد از کوچ ها بیشتر است.

 ارتباط فرد با منتور ظاهری متفاوت نبست به کوچ دارد. کوچ همراه فرد بوده اما ارتباط او با منتور برمبنای احترام و قالب های مشخص تعریف می شود.

دانستن و درک تفاوت بین کوچینگ و منتورینگ می‌تواند مهم باشد چرا که این دو کاملاً از هم متمایز هستند. هرچند که گاهی این دو را به جای هم فرض می‌کنند.

علاوه براین، منتورینگ  یک رابطه طولانی مدت و مداوم است که دیدگاه وسیع‌تری نسبت به فرد را در بر‌می‌گیرد، و مراجعه کننده را با ارائه پیشنهادات و راهنمایی‌هایی از تجربیات خود یادگیرنده را برای شغل آینده‌اش راهنمایی و حمایت می‌کند. به هرحال منتورینگ بیشتر به دنبال توسعه حرفه‌ای فرد است.

در کوچینگ، کوچ پیشنهاد و پند و اندرزی نمی‌دهد و تمام محتوا برای مراجعه کننده (کوچی) می‌باشد.

 به همین دلیل، کوچینگ معمولاً بر روی حوزه‌ها یا مسائل مربوط به توسعه خاصی متمرکز است. در نهایت، موضوع بسیار مهم تمرکز بر دست‌یابی به اهداف می‌باشد. البته روش‌های یادگیری بسیاری علاوه بر کوچینگ و منتورینگ نیز وجود دارد.

تفاوت مشاوره با کوچینگ چیست؟

در مشاوره یا Consulting، فرد مشاور یک تخصصی دارد و یک سری راه حل دارد برای یک سری از مشکلات مشخص که حرفه ی بی نظیر و فوق العاده ای است.

 در برخی موارد افراد از مشاور استفاده می کنند تا راه حل های مشخصی به سوالات و مشکلاتشان ارائه دهند.

مشاوران بیشتر راهکار‌های تخصصی جهت رفع یک مشکل را ارائه می‌دهند.

 آنها بیشتر متمرکز بر گذشته افراد هستند و به دنبال چرایی برخی از مسائل و اتفاقات می‌گردند و سعی می‌کنند با همفکری با مراجعه‌کننده یا ارائه راهکار تخصصی قدمی در رفع مشکل او بردارند.

تمرکز آنها هم بر درون افراد و هم بر عوامل بیرونی است، در حالی‌که تمرکز کوچینگ بیشتر بر درون افراد و کمک به آنها برای دستیابی به آگاهی‌هایی از خود است.

در کوچینگ تفاوت این است که کوچ یا مربی کمک می کند با ابزارهایی که دارد که مراجع خودش راه حل هایش را پیدا کند و وقتی فرد خودش راه حل های اختصاصی و انحصاری خودش را پیدا می کند، معمولا مقید تر خواهد بود بر انجام آن ها.

با وجود اینکه کوچینگ هم شاخه ها و دوره های آموزش تخصصی تر دارد، اما در نظر داشته باشید که کوچ متخصص در همه ی زمینه ها نیست.

اما کوچ با بررسی وضعیت و طرح یک نقشه کلی می تواند جوانب مختلف مسائل را به فرد نشان دهد.

او با طرح سوالاتی به پاسخ های لازم از درون خود افراد رسیده و می تواند به آنها کمک کند.

تفاوت درمانگری و یا روانشناسی با کوچینگ چیست؟

درمانگر یا روانشناس  بیشتر شبیه مداخله‌ای درمانی است.

تمرکز روانشناس بر گذشته است.

روانشناس سعی می‌کند فرد را در عبور از موانع و مسائل گذشته یاری دهد و او را به‌سوی آینده به حرکت درآورد. تمرکز درمانگر می‌تواند بر احوالات درونی یا شرایط بیرونی افراد باشد.

در تراپی هم تراپیست یا روان درمانگر، می خواهد به فرد کمک کند اما بیشتر مسئله برمی گردد به مشکلات و گره های مربوط به گذشته، مربوط به کودکی و معمولا و نه همیشه این طور است که تراپی برای افرادی است که عملکرد معمول خودشان را از دست داده اند و آنقدر گرفتاری دارند که اصلا دیگر به کارهای معمول و روزمره خودشان نمی رسند و تراپیست کمکشان می کند برگردند به حالت عادی.

در کوچینگ فرد، فردی کاملا عادی است و عملکرد معمولی دارد اما گیج و گم است و عملکرد حداکثری ندارد و در واقع کوچ کمک می کند که فرد بتواند راهش را پیدا کند و هدفش را پیدا کند و چالش هایش را حل کند.

کوچ در روند شناسایی بهتر اهداف و تلاش برای رسیدن به آن نقش هدایتگر و مشوق را دارد. حتی اگر فرد کوچ شما در زندگی شخصی هم باشد بازهم نمی تواند نقش یک روانشناس را داشته باشد.

کوچینگ بر خلاف روان‌درمانی بر روی گذشته، کاستی‌‌ها و اختلالات روانی تمرکز نمی‌کند بلکه کوچینگ را می‌توان راهکاری مناسب برای کسانی دانست که به دنبال تغییرات مثبت و عمیق در زندگی حال و آینده‌ی خود هستند. کوچینگ بر پایه‌ی امکانات و توانمندی‌هایی که هم‌اکنون در دسترس فرد است به بهبود زندگی در زمان حال و آینده می‌پردازد.